شرکت ارتباطات مشرق

تخفیف تابستانه شرکت ارتباطات مشرق رو از دست نده !

15 روش افزایش فروش اینترنتی

افزایش فروش اینترنتی مهم‌ترین و اصلی‌ترین هدف کسب و کارهای آنلاین کوچک و بزرگ است که ارتباط مستقیمی با موفقیت و یا شکست آنها دارد. در چندین سال اخیر و به واسطه شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا، طیف گسترده‌ای از مشاغل به فروش اینترنتی روی آوردند. از طرفی دیگر، مشتریان نیز ترجیح می‌دهند محصولات و خدمات موردنیاز خود را به صورت اینترنتی تهیه کرده و به نوعی به خرید آنلاین علاقه مند شده‌اند. به همین دلیل امروزه وب سایت‌های فروشگاهی بسیاری وجود دارند که در زمینه‌های مختلف فعالیت داشته و علاوه بر فروشگاه فیزیکی دارای فروشگاه اینترنتی نیز هستند.


جلب اعتماد مشتریان و افزایش فروش اینترنتی دو چالش اساسی و مهم مشاغل آنلاین محسوب می‌شوند که در صورت بکارگیری استراتژی‌ها و تاکتیک‌های کاربردی و به روز بازاریابی دیجیتال به راحتی قابل کنترل هستند. افزایش فروش فروشگاه اینترنتی شاید در مراحل ابتدایی دشوار به نظر برسد اما در صورت آشنایی با روش‌‌های موثر جلب اعتماد مشتریان به راحتی می‌توانید کاربران را با خود همراه سازید و آنان نسبت به خرید ترغیب نمایید. در ادامه این مطلب علل پایین بودن میزان فروش مشاغل آنلاین را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با راه های افزایش فروش سایت فروشگاهی نیز آشنا خواهیم کرد. بنابراین اگر به فکر افزایش فروش آنلاین خود هستید تا پایان این مقاله با وبکده همراه شوید.

علل پایین بودن فروش آنلاین

تعداد وب سایت‌های فروشگاهی در چندین سال اخیر رشد چمشگیری داشته است و از این رو در هنگام خرید یک محصول با وب سایت‌های متعددی رو به رو می‌شویم که هریک از آنها محصولات خاص خود را به فروش می‌رسانند. همین موضوع سبب ایجاد رقابت سنگین میان فروشگاه‌های اینترنتی شده و در این بازارهای پرهیاهو نیز وب سایتی موفق و پرفروش است که قادر به ایجاد مزیت رقابتی (Competitive Advantage) باشد. دو پرسش چرا فروش اینترنتی ندارم و یا چرا فروشگاه‌های اینترنتی دیگر موفق‌تر عمل می‌کنند؟ دو مورد از رایج‌ترین پرسش‌های صاحبان مشاغل آنلاین است که در رابطه با موضوع افزایش فروش اینترنتی مطرح می‌شوند. عدم وجود خلاقیت و نوآوری به عنوان اصلی‌ترین علت پایین بودن فروش آنلاین در نظر گرفته می‌شود که ارتباط مستقیمی با موفقیت و شکست کسب و کارهای اینترنتی دارد.

زمانی که وب سایت فروشگاهی تازه تاسیس شما مانند صدها وب سایت دیگر موجود در فضای وب باشد، قطعا انتخاب مشتریان برای خرید نخواهید بود زیرا کاربران اغلب به دنبال تنوع و محصولات منحصر به فردی هستند که مشابه آنها در وب سایت‌های دیگر یافت نمی‌شود. بالا بودن قیمت‌ها و طراحی پیچیده و غیر حرفه‌ای وب سایت نیز از دیگر دلایل عمده پایین بودن میزان فروش آنلاین هستند که تاثیر بسزایی بر تصمیم خرید مشتریان دارند. بنابراین اگر در حال حاضر دارای یک وب سایت فروشگاهی هستید و یا قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را دارید، با در نظر داشتن این سه مورد مهم یعنی «تنوع محصولات»، «قیمت گذاری مناسب» و «طراحی حرفه‌ای وب سایت» به راحتی می‌توانید توجه و اعتماد کاربران به محصولات خود جلب کرده و آنان را نسبت به خرید ترغیب نمایید.

افزایش فروش اینترنتی

روش های افزایش فروش اینترنتی

افزایش فروش اینترنتی هدف اصلی تمامی کسب و کارهای آنلاین است که دستیابی به آن نیازمند آشنایی با استراتژی‌ها و راه های افزایش فروش فروشگاه اینترنتی و پیاده سازی صحیح آنها است. خوشبختانه روش‌های ساده اما کاربردی بسیاری برای افزایش فروش آنلاین وجود دارند که با بکارگیری آنها می‌توانید میزان فروش خود را در بلند مدت به طرز چشمگیری بالا ببرید. بهترین راه های افزایش فروش سایت فروشگاهی شامل:

شناخت مخاطبان هدف

شناخت مخاطبان هدف اولین و مهم‌ترین گام در جهت افزایش فروش اینترنتی است که نقش حائز اهمیتی را در رونق کسب و کار شما ایفا می‌کند. اهمیتی ندارد که در چه حوزه‌ای فعالیت دارید و یا چه محصولاتی را به فروش می‌رسانید، آنچه که اهمیت دارد این است که بدانید مشتریان و مخاطبان اصلی شما چه افرادی هستند و به چه نوع محصولات و خدماتی احتیاج دارند. شناسایی بازه سنی، جنسیت و سلیقه مشتریان سه فاکتور اساسی در جهت شناخت آنها محسوب می‌شوند که با در نظر داشتن این موارد می‌توانید محصولاتی متناسب با سلیقه و نیاز آنها در وب سایت خود بارگذاری کرده و دیگر دغدغه‌ای بابت فروش نداشته باشید. زیرا محصولات شما با خواسته و نیاز کاربران هدف مطابقت داشته و قطعا توجه مشتریان واقعی را جلب کرده و در نهایت آنان را نسبت به خرید ترغیب خواهند کرد.

افزایش فروش فروشگاه اینترنتی

بهبود سئو وب سایت

بهبود سئو (SEO) وب سایت یکی دیگر از بهترین و کارآمدترین روش‌های افزایش فروش اینترنتی است که موجب ارتقا رتبه وب سایت شما در گوگل خواهد شد. سئو مخفف عبارت Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی موتور جستجو است؛ یعنی مجموعه اقداماتی که موجب قرار گرفتن وب سایت شما در صفحه نتایج جستجوی گوگل می‌شوند. در صورت پیاده سازی صحیح اصول و قواعد سئو در وب سایت فروشگاهی خود می‌توانید زمانی که یک کاربر عبارتی مرتبط با حوزه فعالیت شما را در گوگل جستجو می‌کند، به عنوان اولین وب سایت در صفحه نتایج جستجو ظاهر شوید. کاربران نیز معمولا بر روی اولین لینک صفحه کلیک می‌کنند و اگر وب سایت شما به عنوان اولین لینک مرتبط با جستجوی کاربر نمایش داده شود، بدیهی است که میزان بازدید و فروش شما نیز افزایش پیدا خواهد کرد. برخی از مهم‌ترین اقداماتی که در جهت بهبود سئو سایت خود می‌توانید انجام دهید شامل:

 • استفاده از کلمات کلیدی در عناوین، مقالات و متا تگ‌ها
 • تولید محتوای منحصر به فرد و اصولی بر اساس تحقیق کلمات کلیدی و موضوعات روز
 • طراحی واکنشگرا و موبایل فرندلی وب سایت
 • افزایش سرعت سایت
 • لینک سازی داخلی و خارجی

استفاده از ابزارهای تحلیلی

از دیگر راه های افزایش فروش فروشگاه اینترنتی می‌توانیم به استفاده از ابزارهای تحلیلی اشاره کنیم که تاثیر بسزایی بر رشد میزان فروش شما خواهد داشت. با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل کاربردی همچون گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) می‌توانید دریابید مشتریانی که از شما خرید می‌کنند از چه طریقی وب سایت شما را پیدا کرده‌اند. بدین ترتیب می‌توانید بر آن وجه از وب سایت خود تمرکز بیشتری کرده و آن را بهبود بخشید. به عنوان مثال اگر بخش عمده‌ای از ترافیک وب سایت شما از مقالات منتشر شده در بخش بلاگ تامین می‌شود، تولید مقالات مرتبط با حوزه کسب و کار و موضوعات موردعلاقه کاربران موجب افزایش میزان بازدید از وب سایت و در نهایت فروش شما خواهد شد. بنابراین از تحلیل عملکرد وب سایت خود غافل نشوید و همواره بخش‌های مختلف آن را با استفاده از ابزارهای تحلیلی مورد بررسی قرار دهید.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی نیز نقش حائز اهمیتی را در افزایش فروش اینترنتی ایفا می‌کنند و نباید از تاثیر بسزای آنها در رشد و رونق کسب و کار خود غافل شوید. بخش عمده‌ای از مخاطبان هدف شما کاربران شبکه‌های اجتماعی مختلف از جمله اینستاگرام هستند و حضور فعالی در این پلتفرم دارند. از این رو با ایجاد حساب کاربری بیزینسی در این شبکه اجتماعی محبوب می‌توانید کاربران را با وب سایت خود آشنا کرده و آنها را نسبت به بازدید محصولات و خرید از فروشگاه اینترنتی‌تان ترغیب نمایید. انجام تبلیغات در اینستاگرام نیز روش موثر دیگری جهت استفاده مفید از این برنامه است؛ یعنی شما می‌توانید با افراد محبوب در این شبکه اجتماعی تعامل برقرار کرده و معرفی وب سایت خود را به آنها بسپارید. اشخاصی که دارای تعداد زیادی دنبال کننده هستند به راحتی می‌توانند مخاطبان زیادی را با کسب و کار شما آشنا کرده و آنها را به مشتری وفادار برندتان تبدیل نمایند. بنابراین حتما در پلتفرم اینستاگرام فعال باشید و تاثیر بی نظیر آن در افزایش فروش آنلاین خود را دست کم نگیرید.

ارائه تخفیفات ویژه

ارائه تخفیفات ویژه نیز یکی دیگر از روش‌های قدیمی اما موثر در افزایش فروش فروشگاه اینترنتی است که طیف گسترده‌ای از کاربران را نسبت به خرید ترغیب خواهد کرد. با در نظر گرفتن تخفیفات ویژه در مناسبت‌های مختلف، احتمال خرید مشتریان حدود سه برابر افزایش پیدا می‌کند؛ اما در صورتی که میزان تخفیفات شما با قیمت‌های واقعی محصولات تفاوت چشمگیری داشته باشد. قرار دادن اطلاعیه تخفیف در صفحه اصلی وب سایت و اطلاع رسانی در شبکه‌های اجتماعی موجب آگاهی افراد بیشتری از پیشنهادات ویژه شما شده و در نتیجه میزان فروش‌تان افزایش پیدا خواهد کرد.

استفاده از پیشنهادات لحظه ای و محدود

یکی دیگر از راه های افزایش فروش سایت فروشگاهی ارائه پیشنهادات لحظه‌ای و محدود است که نوعی حس اضطرار را در مخاطبان ایجاد کرده و اشتیاق آنها نسبت به خرید را افزایش می‌دهد. برای انجام این کار می‌توانید یک تخفیف ویژه و باور نکردنی برای برخی از محصولات خود در نظر بگیرید و مدت زمان کوتاهی جهت استفاده از این فرصت طلایی اعلام کنید. کاربران با مشاهده یک تخفیف چشمگیر و مدت زمان کوتاه جهت ثبت سفارش، به احتمال زیاد محصول موردنظر را خریداری خواهند کرد. روش مشابه دیگر این استراتژی این است که محصولات پرفروش و پرطرفدار خود را در معرض دید کاربران قرار دهید و از عباراتی همچون «تعداد محدود» و یا «تنها 2 عدد در انبار باقی است» استفاده کنید. این روش نیز کاربران را نسبت به خرید ترغیب خواهد کرد؛ زیرا گمان می‌کنند که این محصول خیلی سریع به اتمام می‌رسد. بدین ترتیب نوعی حس خرید فوری در آنها ایجاد شده و همین حس سبب می‌شود تا خیلی سریع نسبت به خرید و ثبت سفارش اقدام نمایند.

ارائه خدمات پشتیبانی آنلاین

ارائه خدمات پشتیبانی آنلاین نیز یکی دیگر از روش‌های افزایش فروش اینترنتی است که تاثیر بسزایی بر جلب اعتماد مشتریان داشته و خیال آنها را بابت اصالت و اعتبار وب سایت شما آسوده می‌سازد. ارائه خدماتی همچون صفحه چت و یا تماس با تیم پشتیبانی 24 ساعته به عنوان دو مورد از رایج‌ترین خدمات پشتیبانی وب سایت‌های فروشگاهی شناخته می‌شوند که کاربران از طریق آنها می‌توانند به طور مستقیم با شما ارتباط برقرار کرده و سوالات و مشکلات خود را در میان بگذارند.

راه های افزایش فروش فروشگاه اینترنتی

تسهیل فرآیند پرداخت

از دیگر شیوه‌های افزایش فروش آنلاین می‌توانیم به تسهیل فرآیند پرداخت اشاره کنیم که ارتباط مستقیمی با تجربه کاربری و در نهایت میزان فروش یک فروشگاه اینترنتی دارد. پیچیدگی و طولانی بودن فرآیند ثبت سفارش محصول و پرداخت وجه سبب می‌شود تا بسیاری از مشتریان از خرید خود صرف نظر کنند؛ زیرا در این صورت از صفحه‌ای به صفحه‌ای دیگر انتقال پیدا کرده و درگیر مراحل اضافی و وقت گیر می‌شوند. در حالت ایده آل بهتر است در پایین اطلاعات مربوط به محصول گزینه‌ای تحت عنوان «خرید یا ثبت سفارش» قرار دهید تا کاربر پس از وارد کردن اطلاعات شخصی خود به طور مستقیم وارد صفحه پرداخت شود.

ضمانت بازگشت وجه

امکان مرجوعی کالا و ضمانت بازگشت وجه نیز روشی بسیار موثر و پربازده در جهت افزایش فروش اینترنتی، جلب اعتماد مشتریان و برطرف ساختن نگرانی‌های آنان است. شما باید این اطمینان را به مشتریان خود بدهید که در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی از جمله عدم تطابق کالای سفارش داده شده با کالای ارسالی و یا ایراد داشتن محصول می‌توانند کالا را مرجوع کرده و وجه پرداختی خود را به صورت کامل دریافت نمایند. وجود این قابلیت در وب سایت‌های فروشگاهی به سرعت اعتماد کاربران را جلب کرده و آنها را نسبت به خرید ترغیب خواهد کرد.

ارائه توضیحات کامل درباره محصولات

از دیگر راه های افزایش فروش فروشگاه اینترنتی می‌توانیم به ارائه توضیحات جامع و کامل درباره ویژگی‌ها و قابلیت‌های محصولات اشاره کنیم که تاثیر بسزایی بر تصمیم خرید کاربران خواهد داشت. شما باید تمامی ویژگی‌های محصولات را با جزئیات کامل در وب سایت خود درج کرده و به سوالات احتمالی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید نیز پاسخ دهید. بدین ترتیب کاربران با مطالعه این بخش می‌توانند با مشخصات محصول آشنا شده و تمامی ابهامات ذهنی خود را برطرف سازند. عدم درج اطلاعات دقیق و صحیح از محصولات، انگیزه خرید مشتریان را از بین می‌برد و آنها را از خرید منصرف خواهد کرد.

افزایش فروش آنلاین

تهیه تصاویر باکیفیت از محصولات

تهیه تصاویر باکیفیت از محصولات روش موثر دیگر جهت افزایش فروش اینترنتی است که نقش حائز اهمیتی را در جلب توجه کاربران ایفا می‌کند. تولید محتواهای تصویری (عکس و ویدیو) تنها روش معرفی و نمایش محصولات به کاربران است و به همین جهت باید برای این بخش از وب سایت خود از یک عکاس حرفه‌ای کمک بگیرید تا با تهیه عکس‌های باکیفیت از محصولات بتواند تمامی ویژگی‌های آن را به مشتریان نمایش دهد. سعی کنید از هر محصول سه الی چهار عکس از زوایای مختلف در وب سایت خود بارگذاری کنید تا خریداران با مشاهده این تصاویر بتوانند تمامی وجوه محصول موردنظر خود را مشاهده کرده و در صورت رضایت نیز سفارش خود را ثبت نمایند.

عدم نمایش چندین محصول مشابه

هر وب سایت فروشگاهی قطعا دارای طیف گسترده‌ای از محصولات مختلف و متنوع است که نمایش آنها به کاربران به عنوان یکی از روش‌های افزایش فروش اینترنتی در نظر گرفته می‌شود. اما در برخی مواقع نمایش بیش از حد محصولات مشابه موجب ایجاد شک و دودلی در کاربران شده و انتخاب را برای آنان دشوار می‌سازد. در اکثر مواقع بسیاری از مشتریان قادر به انتخاب یک محصول از میان محصولات پیشنهادی شما نبوده و همین موضوع سبب می‌شود تا به طور کامل از خرید صرف نظر کنند. بنابراین برای آنکه مشتریان را در حالت شک و دودلی قرار ندهید، از نمایش بیش از حد محصولات مشابه در وب سایت خود اجتناب کرده و تنها به نمایش یک الی دو محصول مشابه بسنده کنید.

نمایش رضایت مشتریان

نمایش رضایت مشتریان نیز از دیگر راه های افزایش فروش سایت فروشگاهی است که نقش حائز اهمیتی را در فرآیند جلب اعتماد کاربران و تصمیم خرید آنها ایفا می‌کند. بیش از 90 درصد از کاربران در هنگام خرید یک محصول به دنبال بخش نظرات کاربران هستند تا در این بخش تجربیات حقیقی سایر خریداران را مطالعه کرده و در صورت وجود بازخوردهای مثبت، سفارش خود را ثبت نمایند. بنابراین برای هر محصول بخشی را جهت درج نظرات کاربران همچون بخش دیدگاه‌ها قرار دهید تا مشتریان با مراجعه به این بخش در ابتدا بتوانند تجربه خرید سایر افراد را مطالعه کرده و پس از آن نیز نظر خود را با کاربران دیگر به اشتراک بگذارند.

انجام تبلیغات موثر در محیط وب

انجام تبلیغات موثر در محیط وب نیز روش موثر دیگری جهت افزایش فروش اینترنتی است که کاربران بسیاری را با وب سایت شما آشنا خواهد کرد. روش‌هایی همچون طراحی صفحات فرود یا لندینگ پیج (Landing Page)، تبلیغات کلیکی، پاپ آپ و یا بازاریابی ایمیلی به عنوان رایج‌ترین روش‌های تبلیغات در محیط وب شناخته می‌شوند که در صورت طراحی حرفه‌ای و اصولی می‌توانند میزان ترافیک و فروش وب سایت شما را به طرز چشمگیری افزایش دهند.

سایر راه های افزایش فروش فروشگاه اینترنتی شامل:

 • صداقت در درج ویژگی‌ها و مشخصات محصولات
 • بهبود تجربه کاربری از طریق طراحی ساده وب سایت
 • دریافت اینماد (نماد اعتبار الکترونیکی)
 • قرار دادن گزینه تماس با ما/درباره ما به منظور جلب اعتماد کاربران
 • اهدای جایزه به مشتریان
 • برگزاری مسابقه و چالش
 • نمایش پر فروش‌ترین یا پرطرفدارترین محصولات
 • نمایش محتواهای تصویری تولید شده توسط کاربران
 • بازاریابی پیامکی
 • امکان انتخاب نحوه پرداخت توسط مشتری (اعتباری و یا پرداخت در محل)
 • ارسال رایگان

با در نظر داشتن این روش‌ها و بکارگیری صحیح آنها می‌توانید میزان فروش آنلاین خود را به طرز چشمگیری افزایش داده و در بلند مدت نیز شاهد رشد تعداد مشتریان وفادار خود باشید. افزایش فروش اینترنتی هدف اصلی هر کسب و کار آنلاین است که به سادگی و در یک شب حاصل نخواهد شد. شما به عنوان مدیر یک وب سایت فروشگاهی باید با تمامی استراتژی‌ها و راه های فروش فروشگاه اینترنتی آشنا باشید و تا با بکارگیری و پیاده سازی آنها در سایت بتوانید در طولانی مدت، میزان فروش خود را افزایش دهید.

راه های افزایش فروش سایت فروشگاهی

منابع:

www.forbes.com/sites/square/2020/11/13/17-strategies-for-increasing-your-online-sales/?sh=3678400568c4

پیمایش به بالا