شرکت ارتباطات مشرق

تخفیف زمستانه شرکت ارتباطات مشرق رو از دست نده !

آموزش دریافت اینماد سایت

دریافت اینماد سایت از جمله اقدامات مهم پس از راه اندازی یک وب سایت فروشگاهی است که اعتبار و صلاحیت آن را به کاربران نشان می‌دهد. در چندین سال اخیر تعداد کسب و کارهای اینترنتی رشد چشمگیری داشته است و امروزه طیف گسترده‌ای از مردم، خریدهای خود را به صورت غیر حضوری انجام می‌دهند. شما به عنوان یک کاربر در هنگام خرید از یک وب سایت چگونه به آن اعتماد می‌کنید و وارد صفحه پرداخت می‌شوید؟ چه تضمینی وجود دارد که حساب بانکی شما هک نشود و یا کالای خریداری شده برای شما ارسال شود؟ در اینجاست که اهمیت گرفتن اینماد سایت مشخص می‌شود و کسب و کارهای اینترنتی را نسبت به دریافت اینماد پرداخت الکترونیک ترغیب می‌کند. اما اینماد چیست و چگونه برای سایت خود اینماد بگیریم؟ در حال حاضر تمامی وب سایت‌های معتبر دارای اینماد هستند تا از طریق آن بتوانند اعتماد کاربران را جلب کرده و تایید صلاحیت خود از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک را به آنان نشان دهند. در ادامه این مطلب از وبکده با راهنمای دریافت اینماد سایت همراهتان هستیم و تمامی مراحل، شرایط و مدارک موردنیاز برای دریافت اینماد را به شما توضیح خواهیم داد.


اگر دارید به طراحی سایت فروشگاهی فکر می‌کنید مقاله مراحل ساخت فروشگاه اینترنتی را از دست ندهید.


اینماد چیست؟

اینماد (E-Namad) یا نماد اعتماد الکترونیکی یک مجوز قانونی و نشان اعتماد است از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک به وب سایت‌های اینترنتی اعطا می‌شود. اینماد تنها برای وب سایت‌های فروشگاهی و به منظور تایید صلاحیت و احراز هویت آنها صادر می‌شود. دریافت اینماد سایت به منزله دریافت مجوز جهت فعالیت و تجارت در فضای وب است که به وب سایت‌های فروشگاهی رسمیت و اعتبار می‌بخشد.

دریافت اینماد پرداخت الکترونیکی به عنوان بهترین روش جهت جلب اعتماد کاربران در نظر گرفته می‌شود و خیال آنان را بابت خرید از یک فروشگاه اینترنتی و اتصال به درگاه پرداخت آن راحت می‌کند. اینماد تنها به وب سایت‌های فروشگاهی که دارای درگاه پرداخت آنلاین هستند، اعطا می‌شود و سایر وب سایت‌ همچون صفحات شخصی، خبری، آموزشی وغیره نیازی به دریافت اینماد سایت ندارند.

اهمیت دریافت اینماد سایت

مهم‌ترین علت اهمیت دریافت اینماد سایت «جلب اعتماد کاربران» است؛ زیرا وب سایت‌های دارای اینماد از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک که یک نهاد دولتی است، تایید صلاحیت شده‌اند. از این رو متعهد به جلب رضایت کاربران هستند و باید مسئولیت‌های خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. یک وب سایت فروشگاهی با دریافت اینماد به وب سایتی قانونی تبدیل می‌شود و کاربران نیز با مشاهده این نشان در یک سایت به راحتی به آن اعتماد کرده و نسبت به خرید از آن اقدام می‌کنند.

دریافت اینماد سایت علاوه بر جلب اعتماد کاربران همچنین به عنوان یکی از پیش نیاز مهم جهت دریافت درگاه بانکی مستقیم نیز در نظر گرفته می‌شود. تمامی وب سایت‌های فروشگاهی جهت دریافت هزینه خدمات خود از کاربران باید دارای یک درگاه پرداخت معتبر باشند تا از طریق آن بتوانند کاربران را به صفحه پرداخت هدایت نمایند. برای دریافت درگاه‌های پرداخت مستقیم که به بانک‌های معتبری همچون ملت، ملی، تجارت، صادرات، سامان و غیره متصل هستند، مستلزم ارائه اینماد هستید. البته برای دریافت درگاه پرداخت واسط همچون درگاه زرین پال نیازی به دریافت اینماد سایت نیست اما بسیاری از کاربران تنها با مشاهده اینماد به یک وب سایت فروشگاهی اعتماد می‌کنند.

از طرفی دیگر اگر بخواهید گزینه پرداخت در محل را در وب سایت خود فعال کنید باید حتما دارای اینماد باشید؛ زیرا در غیر این صورت اداره پست با شما همکاری نخواهد کرد. بنابراین دریافت اینماد سایت علاوه بر جلب اعتماد کاربران همچنین به شما امکان می‌دهد تا به صورت قانونی در فضای وب فعالیت کرده و با نهادهای دولتی نیز همکاری داشته باشید.

 دریافت اینماد سایت

انواع اینماد

به طور کلی اینماد یا نشان اعتماد کسب و کارهای اینترنتی دارای سه نوع مختلف است که دریافت هریک از آنها سلسله مراتب خاص خود را دارد. انواع مختلف نماد اعتماد الکترونیک شامل:

اینماد موقت

اینماد موقت به وب سایت‌های فروشگاهی با حداقل شرایط و معیارهای لازم صادر می‌شود. این نوع اینماد همانطور که از نام آن پیداست به طور موقت و تا زمان آماده شدن نشان اعتماد اصلی به فروشگاه‌های اینترنتی اعطا می‌شود تا از طریق آن بتوانند اعتماد کاربران را جلب نمایند.

اینماد یک ستاره

اینماد یک ستاره نیز نوع دیگری از نشان اعتماد وب سایت‌های فروشگاهی است که پس از دریافت اینماد موقت و در صورت دارا بودن معیارها و شرایط دریافت اینماد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم به وب سایت‌ها ارائه می‌شود.

مراحل دریافت اینماد

اینماد دو ستاره

اینماد دو ستاره نیز به عنوان معتبرترین نوع نشان اعتماد وب سایت‌های فروشگاهی شناخته می‌شود که سلسله مراتب دریافت آن مشابه اینماد یک ستاره است اما یک تفاوت عمده با آن دارد. شرط اصلی دریافت اینماد دو ستاره دارا بودن گواهینامه امنیتی SSL است. یعنی آدرس وب سایت شما بجای http://Example.com باید به صورت https://Example.com باشد که نشان دهنده اعتبار و امنیت بالای آن است. بنابراین تنها تفاوت اینماد یک ستاره و دو ستاره در داشتن گواهینامه SSL است که نشان می‌دهد یک وب سایت علاوه بر اعتبار بالا همچنین دارای امنیت بالایی نیز هست. در ادامه شرایط و نحوه دریافت اینماد را به شما توضیح خواهیم داد.

نحوه دریافت اینماد

شرایط دریافت اینماد

برای دریافت اینماد سایت باید برخی شرایط اولیه را دارا باشید تا بتوانید نسبت به دریافت نشان اعتماد برای وب سایت فروشگاهی خود اقدام نمایید. برخی از مهم‌ترین ضوابط و شرایط دریافت اینماد سایت شامل موارد زیر است:

ثبت و فروش محصول در سایت

همانطور که اشاره کردیم، اینماد یا نشان اعتماد تنها به وب سایت‌های فروشگاهی اعطا می‌شود؛ یعنی برای دریافت اینماد حتما باید در وب سایت خود محصولاتی را ثبت کرده باشید. امکان ثبت سفارش آنلاین نیز باید در سایت وجود داشته باشد تا نشان دهد سایت موردنظر تجاری و فروشگاهی است.

 

درج قیمت و توضیحات محصولات

درج قیمت و توضیح مشخصات محصولات یکی دیگر از شرایط دریافت اینماد سایت است. اطلاعاتی همچون نام محصول، قیمت و مشخصات کلی آن باید در سایت درج شوند تا کاربران با مطالعه این قسمت بتوانند تصمیم خرید خود را نهایی کنند. پس از ثبت سفارش توسط کاربران نیز باید در آخرین مرحله از خرید امکان مشاهده فاکتور یا سبد خرید وجود داشته باشد.

شرایط دریافت اینماد

صاحب امتیاز دامنه

متقاضی حقیقی که درخواست دریافت اینماد برای سایت را ثبت می‌کند باید همان فردی باشد که امتیاز دامنه وب سایت به نام او ثبت شده است. دامنه سایت متقاضیان حقوقی دریافت اینماد سایت نیز باید به نام شرکت مربوطه و یا یکی از اعضای هیئت مدیره آن باشد.

اطلاعات مربوط به صاحب دامنه‌ها در وب سایت Whois ثبت می‌شود. جهت مشاهده اطلاعات دامنه خود در آن ابتدا وارد وب سایت شوید و در نوار جستجو آدرس دامنه سایت خود را وارد نمایید و گزینه Search را انتخاب کنید.

تایید صلاحیت درخواست دهنده

پس از انجام مراحل بالا و ثبت درخواست دریافت اینماد سایت باید هویت و صلاحیت فردی شما توسط پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا بررسی و تایید شود. در صورت عدم سوء پیشینه، صلاحیت شما تایید و نتیجه آن در پرونده نماد شما در سامانه ثبت شده و از طریق ایمیل نیز به شما اطلاع داده خواهد شد. در صورت رد صلاحیت نیز نتیجه به همین ترتیب به شما اطلاع داده می‌شود و پرونده‌تان به حالت تعلیق درمی‌آید و هویت‌تان نیز وارد لیست سیاه خواهد شد؛ این بدان معناست که امکان ثبت درخواست مجدد با هویت شما در سامانه اینماد وجود ندارد.

در صورت دارا بودن این شرایط می‌توانید نسبت به دریافت اینماد سایت اقدام کرده و برای فروشگاه اینترنتی خود نشان اعتماد بگیرید. اینماد در پایین وب سایت‌ها درج می‌شود و کاربران با مشاهده آن دیگر دغدغه و نگرانی بابت اعتبار و امنیت وب سایت موردنظر نخواهند داشت. نکته مهم دیگری که در رابطه با شرایط دریافت اینماد سایت باید به آن توجه داشت باشید این است که حداقل سن جهت ثبت درخواست دریافت اینماد سایت 18 سال است و ارائه کارت پایان خدمت و یا گواهی اشتغال به تحصیل نیز برای آقایان الزامی است.

مدارک لازم برای دریافت اینماد سایت

اشخاص حقیقی و حقوقی جهت دریافت اینماد برای سایت فروشگاهی باید برخی مدارک را جهت احراز و تایید هویت خود و کسب و کارشان ارائه نمایند.

مدارک موردنیاز دریافت اینماد برای اشخاص حقیقی:

 • تصویر مجوز فعالیت (در صورت دارا بودن)
 • تعهدنامه شخصیت حقیقی
 • عکس از مدارک هویتی
 • اجاره نامه یا سند ملک کسب و کار (یا منزل)

مدارک موردنیاز دریافت اینماد سایت برای اشخاص حقوقی

 • تصویر آگهی روزنامه رسمی
 • تصویر اصل اساسنامه
 • آگهی آخرین تغییرات آدرس (درصورت جابجایی)
 • آگهی آخرین تغییرات اساسی اعضای هیئت مدیره ( درصورت وجود)
 • آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شرکت (درصورت وجود)
 • تعهد نامه شخصیت حقوقی
 • تصویر پروانه یا مجوز فعالیت

با فراهم آوردن این مدارک می‌توانید نسبت به دریافت اینماد سایت اقدام کرده و پس از طی کردن روند ادرای، نشان اعتماد و اعتبار وب سایت فروشگاهی خود را دریافت نمایید.

مدارک لازم برای دریافت اینماد

مراحل دریافت اینماد برای سایت

مراحل دریافت اینماد سایت به شرح زیر است:

مرحله اول: ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در اینماد

برای دریافت اینماد سایت ابتدا باید وارد وب سایت https://reg.enamad.ir/Panel شده و گزینه «ایجاد حساب کاربری» را انتخاب نمایید تا فرم ثبت نام برای شما نمایش داده شود. اگر وب سایت فروشگاهی شما شخصی است باید در قسمت نوع شخصیت، گزینه «شخص حقیقی» را انتخاب کنید و اگر یک شرکت ثبت شده هستید نیز باید گزینه «شخص حقوقی» را انتخاب نمایید.

پس از آن اطلاعات شخصی خود را در فیلدهای مربوطه وارد کرده و برای ورود خود یک شناسه کاربری و رمز عبور مناسب تعیین کنید. این شناسه و رمز را برای ورود به سامانه یاداشت کنید. در قسمت پایین صفحه نیز دو گزینه تحت عنوان « در بستر کسب و کار امکان سفارش گیری بصورت آنلاین وجود دارد» و « بابت سفارش، پول دریافت می شود» درج شده است که باید تیک آنها را بزنید تا فعال شوند.

پس از آن یک ایمیل حاوی لینک فعال سازی برای شما ارسال می‌شود که باید به آن مراجعه کرده و بر روی لینک مربوطه کلیک کنید تا با وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور خود در آن بتوانید حساب کاربری‌تان را فعال نمایید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اینماد

مرحله دوم: تکمیل اطلاعات

پس از تکمیل مراحل ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در سایت اینماد باید اطلاعات هویتی خود را تکمیل کنید. به همین منظور در منوی سمت راست سایت گزینه «تکمیل فرم اطلاعات» را انتخاب کرده و اطلاعات شخصی خواسته شده را به طور صحیح و دقیق در آن وارد نمایید.

پس از تکمیل فرم و وارد کردن اطلاعات موردنیاز به صفحه منوی اصلی مراجعه کرده و گزینه «بارگذاری مدارک» را انتخاب کنید. در این بخش نیز باید تصویر اسکن شده صفحه اول شناسنامه، تصویر پرسنلی و تصویر کارت پایان خدمت (در صورت لزوم) خود را بارگذاری کنید.

در مرحله بعدی مجددا به منوی اصلی بازگردید و بر روی گزینه «احراز اطلاعات» کلیک کنید. در این بخش نیز باید اطلاعات تماس خود از جمله شماره تلفن ثابت و تلفن همراه خود را وارد نمایید. برای تایید شماره تلفن همراه خود باید کد خواسته شده را به شماره مربوطه پیامک کنید و برای تایید شماره تلفن ثابت خود نیز و با شماره مربوطه تماس بگیرید. پس از گذشت 10 الی 15 دقیقه احراز هویت شما تکمیل شده و گزارش آن ارائه می‌شود.

مرحله سوم: افزودن کسب و کار

در این مرحله وارد منوی اصلی سایت شوید، گزینه «کسب و کار» را انتخاب نمایید و فیلدهای مربوطه را با دقت پر کنید. در بخش اعتبارسنجی آدرس باید یک آدرس از نشانی کسب ‌وکار یا منزل خود (در صورت عدم وجود آدرس فروشگاه فیزیکی یا آدرس مشخص برای کسب و کار) را از سامانه شهروند رهگیری کنید. پس از آن بر روی گزینه نارنجی کلیک کنید تا وارد سامانه‌ شهروند شوید. سپس آدرس دقیق خود را وارد کرده و با پرداخت مبلغ ۲۰ هزارتومان به صفحه‌ اینماد بروید و کد ۱۰ رقمی رهگیری آدرس را وارد کنید.

در انتهای صفحه نیز یک نام کاربری و رمزعبور از شما خواسته می‌شود. برای پر کردن این قسمت باید یک نام کاربری و رمزعبور در سایت خود ایجاد کنید و آن مشخصات را در آخرین فیلدهای این صفحه وارد نمایید.

مرحله چهارم: تایید فنی اطلاعات

در این مرحله باید صحت مالکیت فروشگاه توسط شما تایید شود که برای انجام این کار از منوی مدیریت کسب و کار و در مقابل نام دامنه سایت خود بر روی لینک تاییدیه فنی کلیک نمایید و یکی از چهار روش موجود را برای انجام این کار انتخاب کنید.

مرحله پنجم: احراز صحت اطلاعات کسب و کار

در این مرحله به منظور تایید وجود خارجی فروشگاه متقاضی دریافت نماد اعتماد الکترونیکی، یک بسته پستی برای آن ارسال می‌شود که محتوای آن یک کد است که باید آن را در سامانه نماد و در بخش مدیریت کسب و کار و در بخش «تایید صحت آدرس محل کسب و کار» وارد نمایید. در این بسته پستی همچنین یک تعهدنامه نیز وجود دارد که باید آن را تکمیل و در یک دفتر اسناد رسمی امضا کنید.

مرحله ششم: تکمیل فرم نظرسنجی

در این مرحله باید در نظرسنجی سازمان توسعه تجارت الکترونیک شرکت کرده و اطلاعاتی از حوزه فعالیت کسب و کار و تعداد کارمندان خود ارائه نمایید.

مرحله هفتم: ارسال مدارک فیزیکی

پس از طی کردن مراحل بالا و تایید اطلاعات شما توسط کارشناس سامانه اینماد باید مدارک فیزیکی و مجوزهای کپی برابر اصل و مهر شده توسط دفتر اسناد رسمی را به همراه بسته پستی تعهدنامه گواهی امضا شده را برای سازمان توسعه تجارت الکترونیک تهران ارسال کرده و کد مرسوله را به کارشناسان اعلام نمایید.

پس از انجام بررسی‌های لازم توسط کارشناسان، اینماد سایت شما صادر شده و می‌توانید لوگوی آن را در انتهای وب سایت خود قرار دهید. برای انجام این کار، وارد پنل کاربری خود در اینماد شده و وارد بخش مدیریت کسب و کارها شوید و گزینه دریافت کد نماد را انتخاب کنید. پس از آن یک کد برای شما نمایش داده می‌شود که باید آن را کپی کرده و در وب سایت خود قرار دهید.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که مدت زمان اعتبار اینماد وب سایت‌ها «یک سال» است که پیش از پایان این مدت باید را به روزرسانی کنید. در صورت عدم وجود تخلف در مدت زمان استفاده از اینماد سایت، نشان اعتبار شما مجددا تمدید خواهد شد.

دریافت اینماد برای سایت

جمع بندی

ما در این مطلب با آموزش دریافت اینماد سایت همراه شما بودیم و مراحل دریافت اینماد برای سایت را نیز به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که خواندید، اینماد نوعی نشان اعتماد و اعتبار است که به وب سایت‌های فروشگاهی اعطا می‌شود و صلاحیت آنها را تایید می‌کند. مهم‌ترین علل دریافت اینماد برای سایت «جلب اعتماد کاربران» و «دریافت درگاه پرداخت بانکی مستقیم» است. بنابراین اگر می‌خواهید به وب سایت فروشگاهی خود رسمیت و اعتبار بخشید حتما نسبت به دریافت اینماد برای سایت اقدام نمایید.

پیمایش به بالا